Unikalną cechą naszych produktów jest to, że program jest każdorazowo modyfikowany pod konkretne zastosowanie według wymagań Klienta w przeciwieństwie do obecnie sprzedawanych komercyjnych programów, których obsługa wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu mechaniki płynów, programowania oraz zastosowania metod numerycznych przy rozwiązywaniu zjawisk związanych z wymianą ciepła i pędu. Należy dodać, że do każdej wersji oprogramowania standardowo dołączany będzie zestaw modułów, dzięki którym cały proces przygotowania symulacji, obliczeń oraz analizy wyników, będzie całkowicie zautomatyzowany. Rozwiązanie takie sprawia, że program może być obsługiwany przez inżyniera nieposiadającego specjalistycznej wiedzy w zakresie metod numerycznych i mechaniki płynów. Proponowane rozwiązanie polegające na dostosowaniu oprogramowania pod konkretne wymagania Klienta pozwala nie tylko uniknąć zatrudnienia kolejnego pracownika (eksperta od CFD), ale również dzięki automatyzacji procesu obliczeniowego, wkład użytkownika programu zredukowany jest wyłącznie do zmiany analizowanej geometrii, co pozwala ograniczyć liczbę popełnianych błędów do minimum. Skupiając się na jednym zagadnieniu (np. typie przepływu), można także w dużym stopniu uprościć analizę wyników. Dedykowany program jest nawet w stanie samodzielnie generować raporty w postaci plików pdf, w których umieszczone są istotne informacje charakteryzujące dany proces bądź badaną konstrukcję i wysyła je do użytkownika poprzez e-mail zaraz po zakończeniu obliczeń.
Jak już wcześniej wspomniano oferowane przez SimSoftLab oprogramowanie do obliczeń CFD charakteryzuje się modułową budową. Podstawowym elementem oprogramowania jest solwer, który służy do rozwiązywania równań różniczkowych zachowania masy, pędu i energii. Jako solwer wykorzystano cieszący się coraz to większą popularnością szczególnie w środowiskach naukowych, program OpenFOAM. Ponieważ jego obsługa jest utrudniona z uwagi na brak interfejsu graficznego, pracownicy SimSoftLab opracowali jego w pełni funkcjonalną wersję, która stanowi kolejny moduł proponowanego rozwiązania. Z uwagi na mnogość różnego typu docelowych zastosowań, które wymagać będą doboru zupełnie odmiennych ustawień początkowych solwera, wynikających ze specyfiki dedykowanego zagadnienia jak np.:
W skład oferty SimSoftLab wchodzi szereg wersji oprogramowania dedykowanych do odpowiednio skategoryzowanych zagadnień tematycznych. Poniżej (oraz na rysunku przedstawiającym schemat blokowy) zaprezentowana została struktura proponowanego przez SimSoftLab oprogramowania wraz z wykazem funkcji poszczególnych modułów.
Interfejs graficzny - program komputerowy napisany w języku programowania Python z wykorzystaniem bibliotek WxPython. Służy on do komunikacji z operatorem. Pozwala na aktywację następujących funkcji:
Moduł parametrów siatki obliczeniowej jest częścią programu, specjalnie zmodyfikowaną pod konkretny przypadek, który jest odpowiedzialny za:
Moduł parametrów obliczeń będący częścią programu specjalnie dostosowaną do konkretnego przypadku/zagadnienia, jest odpowiedzialny za:
Moduł obróbki wyników będący częścią programu specjalnie zmodyfikowaną pod konkretne zagadnienie, jest odpowiedzialny za:
Moduł przygotowania raportu jest częścią programu dostosowanego w sposób indywidualny do konkretnego przypadku i będzie odpowiedzialny za: